Reżyseria | Ocena | |
---|---|---|
Oliver Hirschbiegel |
4,0
|
|
Scenariusz | Ocena | |
Bernd Eichinger |
9,0
|
|
Joachim Fest
(książka „Der Untergang: Hitler und das Ende des Dritten Reiches”)
|
||
Traudl Junge
(książka „Bis zur letzten Stunde”)
|
||
Melissa Müller
(książka „Bis zur letzten Stunde”)
|
||
Producenci | Ocena | |
Bernd Eichinger
producent
|
9,0
|
|
Wolf-Dietrich Brücker
współproducent
|
||
Doris J. Heinze
współproducent
|
||
Jörn Klamroth
współproducent
|
||
Christine Rothe
producent wykonawczy
|
||
Silvia Tollmann
kierownik produkcji
|
||
Daniel Rosness
koordynator produkcji (niewymieniony w czołówce)
|
||
Aktorzy | Ocena | |
Bruno Ganz
Adolf Hitler
|
||
Matthias Habich
Prof. dr Werner Haase
|
||
Rolf Kanies
Gen. piechoty Hans Krebs
|
||
Juliane Köhler
Eva Braun
|
4,0
|
|
Ulrich Matthes
Goebbels
|
||
Dieter Mann
Feldmarszałek Wilhelm Keitel
|
||
Christian Redl
Gen. broni Alfred Jodl
|
||
Corinna Harfouch
Magda Goebbels
|
||
Thomas Limpinsel
Heinz Linge, kamerdyner
|
||
Ulrich Noethen
Heinrich Himmler
|
||
Thomas Thieme
Martin Bormann
|
||
Alexandra Maria Lara
Osobista sekretarka Hitlera
|
||
Christian Berkel
Dr Schenck
|
8,0
|
|
Alexander Held
Walter Hewel
|
||
Donevan Gunia
Peter Kranz
|
||
Heino Ferch
Albert Speer
|
||
Bettina Redlich
Constanze Manziarly
|
||
Thomas Kretschmann
Hermann Fegelein
|
7,5
|
|
Heinrich Schmieder
Rochus Misch
|
||
Ulrike Krumbiegel
Dorothee Kranz
|
4,0
|
|
Birgit Minichmayr
Gerda Christian
|
||
Anna Thalbach
Hanna Reitsch
|
||
Dietrich Hollinderbäumer
Feldmarszałek Robert Ritter von Greim
|
||
Michael Mendl
Gen. Weidling
|
7,0
|
|
Justus von Dohnanyi
Gen. Burgdorf
|
||
Karl Kranzkowski
Wilhelm Kranz
|
||
Götz Otto
Otto Günsche
|
||
Thorsten Krohn
Dr Ludwig Stumpfegger, lekarz przyboczny
|
||
Daniel Brühl
SS-Obersturmbannführer Stehr
|
7,6
|
|
Jürgen Tonkel
SS-Sturmbannführer Erich Kempka
|
||
Aline Sokar
Helga Goebbels
|
||
Amelie Menges
Heide Goebbels
|
||
Charlotte Stoiber
Hilde Goebbels
|
||
Gregory Borlein
Helmut Goebbels
|
||
Julia Bauer
Hedda Goebbels
|
||
Laura Borlein
Holde Goebbels
|
||
Dirk Borchardt
Dowódca czołgu
|
||
Liza Boyarskaya
Siostra Erna
|
7,0
|
|
Michael Brandner
H. Fritzsche
|
||
I. Bubenchikov
Schädle
|
||
Devid Striesow
Feldwebel Tornow
|
||
Fabian Busch
SS-Obersturmbannführer Stehr
|
||
André Hennicke
SS-Gruppenführer Mohnke
|
||
Christian Hoening
Dr Ernst-Robert Grawitz, lekarz państwowy
|
||
Aleksandr Slastin
Gen. Wassili I. Czujkow
|
||
Martin Butzke
Żołnierz SS
|
||
Dmitri Bykovsky
Żołnierz
|
||
Mathias Gnädinger
Hermann Göring
|
||
Bohdan Graczyk
Płk Clausen
|
||
Norbert Heckner
Wagner, urzędnik stanu cywilnego
|
||
Enno Hesse
Porucznik
|
||
Evgeniy Ilovayskiy
Starszy cywil
|
||
Julia Jentsch
Hanna Potrowski
|
||
Michael Kind
Członek SA / Człowiek w piwnicy w ruinach
|
||
Elisabeth von Koch
Margarete Lorenz
|
||
Michael Lippold
Młody oficer
|
||
Konstantin Lukashov
Starszy żołnierz
|
||
Stefan Mehren
Ranny żołnierz
|
||
Alexander Orlov
HJ Führer
|
||
Oleg Popov
Adiutant gen. Weidlinga
|
||
Silke Popp
Ursula Puttkamer
|
||
Vasili Reutov
Adiutant gen. Krebsa
|
||
Igor Romanov
Oficer SS Högel
|
||
Tanja Schleiff
Rosyjska lekarka
|
||
Christian Schmidt
SS-Mann Greifkommando
|
||
August Schmölzer
Baur
|
||
Jurij Schrader
Tłumacz
|
||
Igor Sergeyev
Rosyjski żołnierz
|
||
Hans H. Steinberg
Gen. Koller
|
||
Klaus-Jürgen Steinmann
Oficer
|
||
Veit Stübner
Tellermann, wyższy dowódca sekcji
|
||
Mikhail Tryasorukov
Adiutant Müller
|
||
Vsevolod Tsurilo
Rosyjski adiutant
|
||
Klaus B. Wolf
Młodszy żołnierz marynarki wojennej
|
||
Maria Semenova
Rudowłosa pani
|
||
S. Yevseyev
Adiutant gen. Mohnke
|
||
Valeriy Salomakhin
Starszy cywil
|
||
Traudl Junge
Ona sama (zdjęcia archiwalne) (niewymieniony w czołówce)
|
||
Aleksandrs Petukhovs
SS-Sturmbannführer Stirlitz (niewymieniony w czołówce)
|
||
Karl Richter
Adiutant gen. Keitela (niewymieniony w czołówce)
|
||
Zdjęcia | Ocena | |
Rainer Klausmann | ||
Kompozytorzy | Ocena | |
Stephan Zacharias | ||
Kostiumy | Ocena | |
Claudia Bobsin | ||
Montaż | Ocena | |
Hans Funck |
7,0
|
|
Muzyka | Ocena | |
Charakteryzacja | Ocena | |
Scenografia | Ocena | |
Bernd Lepel
scenograf
|
||
Joachim Keppler
rekwizytor (rezerwowy)
|
||
Gregor Mager
dekorator wnętrz (asystent) (Petersburg)
|
||
Dźwięk | Ocena | |
Efekty specjalne | Ocena | |
Pozostała Ekipa | Ocena | |
Sebastian Meuschel
operator steadicam
|
||
Cornelia Popp
sekretariat produkcji (Monachium)
|
||
Daniel Rosness
sekretariat produkcji (Monachium)
|
||
Norbert Zich
konsultant (ds. Dolby)
|
||
Stephan Trojansky
konsultant (ds. efektów wizualnych)
|
||
Andrew Mollo
konsultant (ds. strojów wojskowych)
|
||
Dietmar Arnold
konsultant
|
||
Christian Hartmann
konsultant (ds. militariów)
|
||
Jürgen Müller
konsultant
|
||
Gottfried Reisecker
konsultant
|
Ogólne
Czy wiesz, że?
Pozostałe
Proszę czekać…